Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Magister Prawa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna -> Katedra Prawa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Victorjos P de Zepp
Administrator


Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:03, 25 Kwi 2008    Temat postu: Magister Prawa

Studia magisterskie
Plan studiów i wykłady
Wykładowca: dr Marcos de Zepp, prof. Victorjos de Zepp


1. Źródła prawa
Istnieje kilka poglądów na to, czym są źródła prawa. Tak więc pierwszy z nich mówi, że źródła prawa to akty normatywne, a więc wszelkie akty prawne: ustawy, dekrety, rozporządzenia itp. Nie są jednak źródłami prawa akty stosowania prawa, a więc np. orzeczenia sądowe.

Drugi mówi, że źródła prawa to wszelkie organy, które prawo wydają. Jest więc to parlament czy król (w Surmenii Eklezja i król). Spotkałem się jednak z poglądem, z którym zresztą się zgadzam, iż źródłem prawa w tym znaczeniu są tylko te organy, która wydają prawo rangi ustawy (dekretu z mocą ustawy). Wydaje się to dość logiczne, bowiem każde rozporządzenie, i inne, niższe akty prawne muszą być wydawane na podstawie aktu wyższego, a więc ustawy lub dekretu z mocą ustawy.

Trzeci pogląd jest źródłem prawa w ujęciu poznawczym i mówi, że źródłem prawa jest miejsce, w którym możemy poznać obowiązujące akty prawne, a więc Dziennik Praw.
Najczęściej jednak mówiąc ,,źródło prawa” prawnicy mają na myśli akty prawne.

2. Podział prawa.
Prawo dzieli się najogólniej na prawo pisane i niepisane. Pisane to wszystkie akty prawne, które możemy znaleźć np. w Dzienniku Ustaw. Zaś prawo niepisane są to powszechnie obowiązujące i uznane zasady, których jednak nie zapisuje się w żadnych aktach prawnych. Przykładem może być zasada ,,dura lex, sed lex” (łac. twarde prawo, ale prawo) czy też ,,lex retro non agit” (łac. prawo nie działa wstecz). Pochodzą one bardzo często z prawa rzymskiego. Są powszechnie uznane, a więc mimo, iż żaden akt prawny w Surmenii nie wspomina, ze prawo nie działa wstecz, żaden sąd nie może sądzić wbrew tej zasadzie.

Prawo pisane dzieli się ponadto na gałęzie, z których najważniejsze to:
- prawo międzynarodowe publiczne,
- prawo konstytucyjne,
- prawo karne,
- prawo administracyjne,
- prawo cywilne,
- prawo pracy.

3. Zasady nadrzędności aktów prawnych.

Wśród aktów prawnych nie wszystkie są równie ważne. Jeżeli dwa akty są ze sobą sprzeczne, należy rozsądzić, który z nich obowiązuje. Istnieją więc zasady nadrzędności aktów prawnych, które pozwalają nam takie sporne kwestie rozstrzygnąć. Mamy trzy zasady:

a) Zasada hierarchii – w każdym państwie istnieje ustalona hierarchia aktów prawnych. Najczęściej na samej górze jest Konstytucja (lub inne prawo fundamentalne), poniżej są ustawy i dekrety z mocą ustawy, dekrety zwykłe, rozporządzenia, zarządzenia etc. Zasada hierarchii mówi więc, że żaden akt niższy nie może stać w sprzeczności z wyższym, a więc np. ustawa nie może być sprzeczna z Konstytucją, rozporządzenie z ustawą itd.

b) Zasada chronologii – mówi, że ważniejszy jest akt nowszy, a więc w przypadku ustawy z 8 lutego i ustawy z 10 lutego ważniejsza jest nowsza.

c) Zasada szczegółowości – mówi ona, że przy np. wydawaniu postanowienia na podstawie rozporządzenia, które wydano na podstawie aktu wyższego jeszcze, czyli np. ustawy, bierzemy pod uwagę szczegółowość; bardziej szczegółowe jest rozporządzenie, a więc przy postanowieniu je będziemy brać pod uwagę, a nie ustawę.

4. Ćwiczenia.
* Który akt prawny jest ważniejszy?
- Ustawa z dnia 18 lutego 2009 czy Konstytucja?
- Ustawa z dnia 20 lutego 2009 czy dekret z mocą ustawy z dnia 22 lutego 2009 roku?
- Dekret wykonawczy o maksymalnych wymiarach samochodu czy rozporządzenie o maksymalnych wymiarach samochodu, liczbie siedzeń i drzwi, z tymi samymi datami?

ODPOWIEDZI WYSŁAĆ NA GG WYKŁADOWCÓW: 6039539 [dr Marcos], 1857483 [prof Victorjos]

5. Krótki test (należy odpowiedzieć na 4 z 6 pytań, aby zdać).
ABY PRZYSTĄPIĆ DO TESTU NALEŻY SKONTAKOWAĆ SIĘ Z KTÓRYMŚ Z WYKŁADOWCÓW: 6039539 [dr Marcos], 1857483 [prof Victorjos]

6. Praca magisterska.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Victorjos P de Zepp dnia Śro 23:01, 31 Gru 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna -> Katedra Prawa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island