Ewolucja konstytucji surmeńskich

PostWysłany: Wto 0:15, 24 Lis 2009    Temat postu: Ewolucja konstytucji surmeńskich

Fryderyk August
Królewska Akademia Nauk
katedra prawa stopień profesorski
21 listopada 2009

Ewolucja konstytucji surmeńskich
Analiza trzech surmeńskich konstytucji.

Konstytucje Surmeńskie były aż trzy. Pierwsza konstytucja nazywała się €žKonstytucja Republiki Surmenii€, która niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Wielu uważało ją za €žtandetę, i taka niestety ona była. Posiadała bardzo wiele niedociągnięć. Mówiła ona, że np. król jest władzą ustawodawczą. Dzięki tej konstytucji powstały „szkice” przyszłych sądów, senatu oraz ministerstw. Po pewnym czasie postanowiono utworzyć nową konstytucję. Bardziej dopracowaną, i znacznie lepszą pod każdym względem. Tak więc została ona utworzona jako druga Surmeńska konstytucja. Tą zaś uznano za lepszą od poprzedniej, ale nie była ona cudem sztuki prawne. Została ona bardziej dopracowana i podzielona na działy i artykuły. Bardzo wyraźnie określała ona funkcjonowanie całego rządu. Po pewnym okresie czasu powstałą trzecia Surmeńska konstytucja. W tej natomiast nie zmieniono za wiele. Dodano tylko elementy stylistyczne, parę poprawek i odniesień. Ta konstytucja demokratyzowała kraj, niestety kosztem króla, czyli kosztem władzy królewskiej. Władza królewska zostało bardzo ograniczona. Niegdyś to król stawał na czele Dworu Królewskiego czyli rządu, oraz to on przewodniczył Senatowi. Teraz zastąpiono go Kanclerzem Dworu Królewskiego oraz Marszałkiem Senatu. Ustanawiała ona również, że tron po śmierci króla obejmował jego najstarszy potomek. Urząd Dworu Królewskiego został niestety zamieniony na Radę Ministrów Jego Królewskiej Mości, która podejmowała większość decyzji. Sędzia Główny zastąpiony został Prezesem Sądu Najwyższego. Postanowiono również usunąć kilka niepotrzebnych części Konstytucji Surmeńskiej mówiącej między innymi o tytułach arystokratycznych. Konstytucja odniosła się również do wiary i wyznań. Jako religię państwową ustanowiono religię kościoła Rotryjsko -€“ Katolickiego. Ustanowiono również Prymasa.

Wszystkie Surmeńskie Konstytucje zawierały ważne elementy. Rząd starał się poprawić każde niedociągnięcie, każde uchybienie, co mu się bezwątpienia udało. Obecna Konstytucja Surmenii jest bardzo dopracowaną konstytucją. Zawiera ona odniesienie do każdego elementu prawnego. Jest ona bezwątpienia lepsza od poprzednich i pod względem politycznym i pod względem czysto prawnym. Mimo iż może niektórzy myślą inaczej niż ja tutaj teraz pisząc tę pracę, czytając Konstytucję Surmenii wątpię, by znaleziono jakiekolwiek uchybienia.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szkolaistudia.fora.pl Strona Główna -> Biblioteka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)